👈 تبلیغات: بدون تبلیغ 👉

تحقیق در مورد سیمان و انواع آن

ارتباط با ما

... دانلود ...

توضیحات محصول

تحقیق در مورد سیمان و انواع آن

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 24 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

1
‏سیمان :
‏ریشه لغوی
‏کلمه سیمان از یک لغت لاتین به نام ‏سی‌منت ( cement ) ‏گرفته شده است و ماده ای ‏است که دارای خاصیت چسبانندگی مواد به یکدیگر است و در حقیقت ، واسطه چسباندن است.
‏سیمان در صنایع ساختمانی
‏در صنایع ساختمانی ، سیمان به ماده ای گفته ‏می‌شود که برای چسباندن مصالح مختلف به یکدیگر از قبیل سنگ و شن ، ماسه ، آجر و ‏غیره بکار می‌رود و ترکیبات اصلی این سیمان از ‏مواد آهکی ‏است. سیمانهای آهکی ‏معمولا از ترکیبات سیلیکات و آلومیناتهای آهک تشکیل شده‌اند که هم به‌صورت طبیعی ‏یافت می‌شوند و هم قابل تولید در کارخانجات سیمان‌سازی هستند.
3
‏تاریخچه
‏اگرچه از زمانهای بسیار گذشته اقوام و ملل مختلف به نحوی با ‏استفاده از سیمان در ساخت بنا سود می‌جستند، ولی اولین بار در سال 1824 ، ‏سیمان ‏پرتلند ‏به نام "‏ژوزف آسپدین" ‏که یک معمار انگلیسی بود، ثبت شد. به لحاظ ‏شباهت ظاهری و کیفیت بتن‌های تولید شده از سیمانهای اولیه به سنگهای ناحیه پرتلند ‏در دورست انگلیس ، سیمان به نام سیمان پرتلند معروف شد و تا به امروز برای ‏سیمانهایی که از مخلوط نمودن و حرارت دادن مواد آهکی و رسی و مواد حاوی سیلیس ، ‏آلومینا و اکسید آهن و تولید کلینکر و نهایتا آسیاب نمودن کلینکر بدست می‌آید، ‏استفاده می‌شود.
‏ساختار سیمان
‏اساسا سیمان با آسیاب نمودن مواد خام از قبیل سنگ و ‏آهک ‏و آلومینا و سیلیسی که به ‏صورت خاک رس و یا سنگهای رسی وجود دارد و مخلوط نمودن آنها با نسبتهای معین و با ‏حرارت دادن در کوره‌های دوار تا حدود 1400درجه سانتی‌گراد بدست می‌آید. در این ‏مرحله ، مواد در کوره تبدیل به گلوله‌های تقریبا سیاه رنگی می‌شوند که ‏کلینکر ‏نامیده می‌شود.
‏کلینکر پس از سرد شدن ، با مقداری سنگ گچ ‏به‌منظور تنظیم گیرش ، مخلوط و آسیاب شده و پودر خاکستری رنگی حاصل می‌شود که همان ‏سیمان پرتلند است. با توجه به نوع و کیفیت مواد خام ، سیمان با دو روش عمده‌تر و
4
‏خشک تولید می‌شود، ضمن اینکه روشهای دیگری نیز وجود دارد. البته امروزه عمومـا از ‏روش خشک در تولید سیمان استفاده می‌شود، مگر در مواردی که مواد خام ، روش تر را ‏ایجاب کند، زیرا در روش خشک ، انرژی کمتری برای تولید مورد نیاز است.
‏ترکیبات شیمیایی سیمان
‏مواد خام مورد مصرف در تولید سیمان در هنگام پخت با ‏هم واکنش نشان داده و ترکیبات دیگری را بوجود می‌آورند. معمولا چهار ترکیب عمده ‏به‌عنوان عوامل اصلی تشکیل دهنده سیمان در نظر گرفته می‌شوند که عبارتند ‏از:
‏سه کلسیم سیلیکات (3O2=C3S)
‏دو کلسیم سیلیکات ( ‏2CaOSiO2=C2S)
‏سه کلسیم آلومینات (3CaOAl2O3=C3A)
‏چهار کلسیم آلومینو فریت (4CaOAl2O3Fe2O3)
‏که ‏اختصارا اکسیدهای CaO ‏را با C ‏و SiO2 ‏را با S ‏و Al2O3 ‏را با A ‏و Fe2O3 ‏را با F ‏نشان ‏می‌دهند. سیلیکاتهای C3S ‏و C2S ‏مهمترین ترکیبات سیمان در ‏ایجاد مقاومت خمیر سیمان هیدراته می‌باشند. در واقع سیلیکاتها در سیمان ، ترکیبات ‏کاملا خالصی نیستند، بلکه دارای اکسیدهای جزئی به‌صورت محلول جامد نیز می‌باشند. ‏این اکسیدها اثرات قابل ملاحظه ای در نحوه قرار گرفتن

 

تحقیق در مورد سد امواج طوفان تحقیق در مورد تاریخچه شیشه تحقیق در مورد حفاری توام با بتن ریزی تحقیق در مورد تعمیر و نگهداری ساختمان